Teatr

Grupa plastyczna „Pławna 9” powstała w 1995 roku. Urodziła się w głowie malarza Dariusza Milińskiego z chęci nieustannego zaskakiwania ludzi szeroko pojętymi działaniami artystycznymi i wyprowadzenia ożywionych postaci z płócien na uliczne sceny. Nazwa grupy, to adres zamieszkania artysty w malowniczo położonej wsi na Dolnym Śląsku, gdzie członkowie grupy pracują nad spektaklami. Ma na koncie wiele przedstawień na festiwalach w kraju i za granicą.

Wydaje się, że malarstwo surrealistyczne, jak mało które pasuje do sztuki teatru ulicznego, a pomysł, by wykorzystać malarstwo czołowego surrealisty Salvadora Dali jest na pewno trafiony, co wielokrotnie potwierdzała publiczność. Spektakl „Trzy życia Salvadora Dali” spotkał się z gorącym przyjęciem w kraju i za granicą, m.in. na festiwalach teatrów ulicznych, np. poznańskiej „Malcie”, w Jeleniej Górze, podczas działań artystycznych „Chronos” w Norymberdze i wielu innych wydarzeniach. To połączenie szeroko rozumianej twórczości Dalego - z wykorzystaniem najbardziej znanych jej elementów (np. wielkie oko przeobrażające się w zegar, płonąca żyrafa, postać kobiety z szufladami) – z wszystkim tym, co rządzi tą specyficzną formą teatru: groteskowymi maskami, monumentalnymi konstrukcjami, elementami pirotechnicznymi, abstrakcyjnymi malowidłami, wszystko zilustrowane ciekawą muzyką.

Spektakl „Nie strzelajcie do poetów” opowiada o losie artysty i buntownika w społeczeństwie zamkniętym w hermetycznym miasteczku próżności i hipokryzji, celebrującym swoją egzystencję w „puddingowo – plastikowym” świecie. Mieszkańcy eksponują swoją przerysowaną, groteskową powierzchowność. W miejscu tym już dawno zapomniano o wrażliwości i istocie człowieczeństwa – wartościach, które mogły stawić opór chaosowi, a ten nieuchronnie nadciąga…Refleksja, jak to często bywa, przychodzi po fakcie. Czy jest jeszcze szansa na ocalenie tej części człowieczeństwa, gdzie jest miejsce na zachwyt i czucie zamiast kalkulacji i bezdusznej celebracji własnej próżności? Między innymi na to pytanie chce odpowiedzieć twórca spektaklu, w którym znajdziemy wszystko to, co jest charakterystyczne dla teatru ulicznego: fantastyczne kostiumy, niesamowite maski, monumentalne konstrukcje, elementy pirotechniczne – wszystko zilustrowane świetną muzyką. Nie brakuje tu zwrotów akcji – przeplatają się sceny przypominające slapstickowe gagi, są też takie pełne dynamiki i grozy, nie zabraknie też lirycznych, wywołujących zadumę obrazów.
„Nie strzelajcie do poetów” został zaprezentowany w wielu miejscach, zarówno podczas festiwali teatrów ulicznych, jak i innych imprez, za każdym razem wywołując żywiołową reakcję publiczności.

Trzy Życia Salvadora Dali

Spektakl „Trzy Życia Salvadora Dali”, choć trudny do zinterpretowania, jest niezwykle emocjonalny i poruszający. Nie brakuje i nim także efektów pirotechnicznych i wielkich konstrukcji, z których znany jest Miliński.
Ciekawe jest to, że aktorzy występujący w grupie Pławna 9 to przekrój przez kilka pokoleń. Począwszy od małych dzieci, a skończywszy na seniorach. Nie jest również tajemnicą, że trzonem jest liczna rodzina państwa Milińskich.
Spektakl z pewnością zapada w pamięci widzów. Dla jednych jako wspaniała artystyczna uczta, dla drugich jako dziwne i głośne widowisko. Jednak jak to ze sztuką bywa, każdy ma swoje zdanie i z tym nie należy polemizować.

Na planie widać wielką piramidę z zawieszoną na linie czerwoną materią, pod którą znajduje się byk. W tle widać obraz Dalego. Na planie pojawia się chłopiec, który jeździ na hulajnodze. Objeżdża cały plan i znika za obrazem.
Tak rozpoczyna się spektakl Grupy Plastyczno – Teatralnej Plawna 9.
Całość jest próbą przeniesienia malarstwa do teatru. W sztuce znajdujemy postaci bezpośrednio wzięte z obrazów Salvadora Dali: kobietę z szufladami na brzuchu czy końcową - płonącą żyrafę. Spektakl składał się z oderwanych od siebie, jak we śnie, obrazów - powtórka z poetyki surrealistów.
Grupa Plastyczno - Teatralna "Pławna 9" powstała w 1995 roku. Jej nazwa pochodzi od adresu, pod którym działa zespół we wsi Pławna, położonej między Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskim. W dwóch domach, a także w stodole - galerii i na łąkach urządzane są wernisaże, happeningi, zdarzenia teatralne. Założycielem grupy jest artysta malarz Dariusz Miliński. "Pławna 9" powstała z chęci połączenia statyczności galerii z zamiłowaniem do teatru. Przyświeca jej chęć ożywienia obrazów. Zespół posiada w swoim dorobku spektakle teatralne, z którymi występował na prestiżowych festiwalach i spotkaniach teatralnych (m.in. Łódzkie Spotkania Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta, Festiwal Sztuki Współczesnej Chronos w Norymberdze oraz kilkakrotnie – Sztuka Ulicy).

Copyright © 2015 by Cafe Galeria Miliński. All rights reserved.

Projekt i realizacja: Internet-media.pl